EST

Ühe naise võitlusest sai suur õnnistus paljudele


Sihtasutus Hille Tänavsuu Vähiravifond "Kingitud Elu" on Eesti esimene eraalgatuslik vähiravi toetusfond, mille missioon on toetada vähihaigeid (ja nende peresid), kelle ravimist ei pea riik hetkel piisavalt "kulutõhusaks". 

Hille Tänavsuu. Foto: Scanpix
Vähki diagnoositakse Eestis jätkuvalt palju. Moodsad ravimid lähevad järjest efektiivsemaks, aga ka kallimaks. Haigekassal on omad mudelid ja kalkulatsioonid otsustamaks, milline ravi (ravim) riikliku kindlustuskaitse alla mahub. Ent sageli jäävad uued, võibolla mitte veel piisavalt läbi uuritud, kuid konkreetsele patsiendile kiiresti hädavajalikud ravimid soodustuse alt välja.  

Vähihaiged, kes on niigi teadmatuses, hirmudes või koguni valudes, ei peaks pead murdma selle üle, kust saada raha endale vajaliku ravimi või ravi lubamiseks. Vähiravifond saab inimest ja tema ravivajadusi palju personaalsemalt käsitleda kui riik eales suudaks. 

Oleme päästerõngas haigetele, kes ei mahu riikliku ravipoliitika päästepaadile. Tahame aidata kujundada seda poliitikat inimnäolisemaks ja personaalsemaks. Samuti "ravida" Eesti ühiskonna vaimset "vähki" - eelarvamusi ja hirme seoses heategevusega. Andes inimestele võimaluse aidata tõelisi abivajajaid - kinkida elu. 

Fondi idee sündis staažika ajakirjaniku Hille Tänavsuu raviloost. Olles seitse aastat vähiga võidelnud, läbinud kümneid keemiaravi- ja kiirituskuure ning mitmeid operasioone, oli Hille 2013.aasta kevadel julma valiku ees: maksa või sure?
Ravivõimalused suurhaiglates olid end ammendanud, arstidel ideed otsa saanud. Hille tervis oli juba väga halb. Poeg kartis, et ema kustub. 

Hille Tänavsuu ja Toivo Tänavsuu veebruaris 2014. Foto: Tiit Blaat
Ometi leidus üks uus kopsuvähiravim, mida ei olnud Eestis keegi veel manustanud ning millel ei olnud ka soodustust. Karbitäie (60 tabletti) Pfizeri Xalkori eest tuli Hillel apteegis välja käia 5400 eurot.

Leidus kümneid toetajaid - nii tuttavaid, sugulasi kui ka võhivõõraid, tänu kellele Hille iga kuu ravimikarbi kätte sai. See tegi tema tervisega lausa imet. Hille nägi suvel 2013 ära ka oma viienda lapselapse sünni. Mitmed tema unistused täitusid.

Ehkki üks aasta võib tunduda lühikese ajana, kujunes sellest Tänavsuude pere jaoks üks parimaid koos veedetud aastaid.  

Hille võitlus raske haigusega kestis aprillini 2014, kui ta lõpuks alla vandus. Mõned kuud enne surma leidis ta koos poja Toivo Tänavsuuga, et Eestis on veel kümneid ja sadu sarnases olukorras peresid. Nii sündiski idee luua fond nende toetamiseks. Fondi kaasasutajaks tuli suhtekorraldaja Janek Mäggi. 

Elu kinkimise missiooniga tulid paljud kaasa. Nagu öeldud, soovime lisaks patsientidele aitamisele "ravida" ka Eesti ühiskonda: luua solidaarsust meie inimeste vahel, kujundada tervishoiupoliitikat ning pakkuda võimalust kinkida abivajajatele hindamatut - elu.

Esimese pooleteise tegevusaastaga on fond kogunud annetusi üle poole miljoni euro ja kinkinud ligi 40 eestimaalasele viimase õlekõrre, uue lootuse ning võimaluse elada. 


Vaata ka:

ETV Pealtnägija (19.detsember 2013) 

Eesti Ekspress (9.mai 2013) 

Eesti Ekspress (31.oktoober 2013)

Fondi avamisest meedias: