Sihtasutus Hille Tänavsuu Vähiravifond "Kingitud Elu" on eraalgatuslik vähiravi toetusfond, mille missioon on aidata vähihaigeid, kelle ravimist ei pea riik parasjagu piisavalt "kulutõhusaks".

Fond toetab abivajajaid eelkõige rahaliselt. Aitame inimestel soetada neile hädavajalikke kaasaegseid ravimeid (või raviprotseduure), kinkides neile seeläbi lootuse, võimaluse kauem elada või koguni täielikult terveneda. 

Hille Tänavsuu. Foto: Scanpix
Vähki diagnoositakse Eestis jätkuvalt palju. Moodsad ravimid lähevad järjest efektiivsemaks, aga ka kallimaks. Haigekassal on oma valemid otsustamaks, milline ravi (ravim) riikliku kindlustuskaitse alla mahub. Nii jäävad mitmed uued ravimid soodustuse alt välja. 

Fond sai alguse ajakirjaniku Hille Tänavsuu haigusloost. 2006..aastal vähidiagnoosi saanud Hille võitles raske haigusega aastaid. Talle võimaldati mitmesugust Haigekassa poolt kompenseeritud ravi Eesti haiglates. Seda kuni 2013.aastani, mil riiklik meditsiinisüsteem oli sunnitud käed rüppe laskma: kõik Haigekassa poolt kompenseeritud ravivõimalused olid ammendunud. 

Ometi leidus veel üks ravim, mida ei olnud Eestis keegi veel kasutanud. Haigekassa seda ei kompenseerinud.  Karbitäie ravimi eest tuli Hillel endal apteegis iga kuu välja käia üle 5000 euro ehk viis kordades rohkem kui oli toona Eestis keskmine palk. Naine seisis valiku ees: maksa või sure? Kuid ta ei andnud alla. 

Leidus kümneid toetajaid - nii tuttavaid, sugulasi kui ka võhivõõraid, tänu kellele Hille iga kuu ravimikarbi kätte sai. See tegi tema tervisega lausa imet. Mitmed Hille unistused täitusid ning suvel 2013 nägi ta ära oma viienda lapselapse sünni. 

Ravim andis naisele ühe lisa eluaasta. Sellest kujunes Tänavsuude pere jaoks üks parimaid koos veedetud aastaid.  Aeg sai hindamatuks. 

Hille võitlus raske haigusega kestis aprillini 2014, kui ta lõpuks alla vandus. Mõned kuud enne surma leidis ta koos poja Toivo Tänavsuuga, et Eestis on veel kümneid sarnases olukorras peresid, kus pereliige ei saa endale lubada ravi, mida on hädasti tarvis. Nii sündiski idee luua fond nende inimeste toetamiseks. Fondi kaasasutajaks tuli suhtekorraldaja Janek Mäggi.

SA Hille Tänavsuu Vähiravifond "Kingitud elu" alustas tegevust veebruaris 2014. 

Hille Tänavsuu ja Toivo Tänavsuu veebruaris 2014. Foto: Tiit Blaat

Elu kinkimise missiooniga tulid paljud kaasa. Lisaks vähipatsientidele aitamisele soovib fond "ravida" ka Eesti ühiskonda: propageerida annetamist kui elustiili ning õhutada Eesti rahvast üles võitlusse omade - oma rahva seas olevate hädasolijate - elude eest. 

2021.aasta alguseks oli Kingitud elu kasvanud Eesti üheks suurimaks heategevusfondiks, fond on toetanud rohkem kui 1200 inimest ning kogunud annetustena üle 10 miljoni euro. Abi on saanud peaaegu kõik, kes fondi poole on pöördunud ning kuuluvad fondi sihtgruppi.

Veel ühe "õlekõrre" saanud abivajajad on olnud vanuses 5-83 ja paiknevad üle Eesti. Mitu riigi poolt justkui maha kantud inimest on tänu fondi toele vähist täielikult tervenenud ning kümned inimesed on fondi toel saanud elada aasta või aastaid täisväärtuslikult oma lähedaste keskel. 

Fond ei saa kellelegi elupäevi garanteerida, küll aga säilitada lootuse ja anda võimaluse proovida parimat ravi, elada või terveks saada. 

Loe lisaks Toivo Tänavsuu 2013.aastal kirjutatud Eesti Ekspressi artikleid oma ema haigusloost siit ja siitSamuti Delfi, ERRi, TV3 ja Postimehe kajastusi fondi käivitamisest.