Naine oli esimene tänavu kevadel vähiravifondist toetust saanud patsient. Fond otsustas tema toetamist jätkata, sest uuringud näitasid, et ravim mõjub hästi. Sel korral aitab fond soetada ravimi järgnevaks neljaks ravikuuriks.
„Konkreetne nooruslik vanaema on järjekordne õpikunäide maksumaksjast, kes vajab hästi toimivat ning eluliselt tarvilikku ravimit, kuid on tõstetud justkui haigekassa ukse taha, öeldes: meil on normid, meil on reeglid, inimene vaadaku ise, kuidas hakkama saab,” ütles fondi nõukogu esimees Toivo Tänavsuu.
“Hästi toimiva ravi puhul on väga selge õigustatud ootus, et riik võtab selle finantseerimise maksumaksja eest üle – paraku see Eestis nii ei käi.”
Fondi toetatud patsiendi poeg ütles:“ Meie perel on olnud vähiravifondist “Kingitud Elu” palju abi. Ilma fondi toetuseta oleks olnud meil väga raske ravimi Avastin ostuks rahalisi vahendeid leida. Raviarsti sõnul on ema tervisenäitajad läinud paremaks ning loodame, et ravi toimib ka edaspidi. Suured tänud kõigile, kes fondi on toetanud. Iga päev, mil ema saab olla laste ja lastelastega on hindamatu väärtusega.“
Avastini lisamist haigekassa soodusravimite nimekirja taotlesid Eesti Onkoloogide Selts ja Eesti Onkoteraapia Ühing juba 2013. aasta alguses. Praegu ravim sinna aga veel ei kuulu, mistõttu tuleb vähihaigel endal leida selle ostmiseks tuhandeid eurosid. Üks Avastini ravikuur maksab kuni 1800 eurot ning patsient võib vajada koguni üle 20 kuuri.
Avastini kasutatakse mitmete vähipaikmete ravis, näiteks käärsoole-, pärasoole-, kopsu- või rinnavähi ravimiseks. Tavaliselt on see üks ravikomponent mitmest.
Ravimipoliitika kujundaja ja selle eest vastutaja, Sotsiaalministeerium, suunas fondi küsimused Avastini soodusravimite nimekirja jõudmise kohta edasi Haigekassale. Vähiravifond loodab lähiajal Haigekassa esindajatega kohtuda ning tõstatada ravimite soodusnimekirja jõudmise kitsaskohad süsteemis. Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross on kohtumiseks juba oma nõusoleku andnud.