Tee annetus

Vähiravifondist sai 2021.aastal abi 184 inimest vanuses 25-87

Vähiravifondi Kingitud Elu 2021.aasta majandusaruande kohaselt kogunes fondi mullu 3,47 miljonit eurot.

Kaheksa tegevusaasta jooksul on vähiravifondist abi saanud kokku üle 1500 Eesti pere ning annetustena oleme Eestist ja vähesel määral ka välismaalt kokku kogunud üle 17 miljoni euro.

Fondi töömaht on aastatega kasvanud. 2021.aastal jätkas fond edukalt oma missiooni elluviimist: saime kõikidele fondi sihtgruppi kuuluvatele abivajajatele kindlustada vajaliku ravi. Kuigi ühiskondlikult avaldas suurt mõju 2020. aastal alanud ja 2021. aastal jätkunud COVID-19 pandeemia ja mõningane majandussurutis, ei avaldanud need fondi tegevusele kokkuvõttes märkimisväärset negatiivset mõju. 

2021. aasta kujunes tervikuna fondi jaoks rekordiliseks, seda suuresti tänu koostööle Eesti Rahvusringhäälinguga. Detsembri lõpus ETV ja ETV+ eetris olnud heategevussaate „Jõulutunnel“ raames lisandus vähihaigete toetuseks 505 330 eurot.

Fondi kogunes 2021. aasta jooksul tuludena 3,47 eurot, mis on 6 protsenti rohkem kui 2020. aastal ja 25 protsenti rohkem kui 2019. aastal. Kokku kiitis fondi nõukogu heaks 278 abitaotlust 184 inimeselt. Abisaajad olid vanuses 25-87.

Fondi teeb eriliseks annetuste rohkus. 2021. aastal laekus ainuüksi elektroonselt kokku 128 993 annetust. Püsitoetajate arv küündis aasta lõpus ligi 10 000 inimeseni.

Vaid tänu lahketele annetajatele oleme saanud toetada kõiki inimesi, kes abitaotlusega fondi poole on pöördunud ning kuuluvad fondi sihtgruppi – nn mittekulutõhusate vähihaigete hulka, kelle jaoks on olemas eluliselt vajalik näidustatud ravi, kuid seda ravi ei rahasta Haigekassa. 

Kokku panustas Kingitud Elu 2021. aasta jooksul vähiravisse üle 3,1 miljoni euro, mis on 16 protsenti rohkem võrreldes varasema aasta sama arvuga.

Fond annab kõikidele abivajajatele võimaluse panustada ravisse ka omaosalusega: maksimaalse individuaalselt jõukohase summaga. 2021. aastal finantseerisid abivajajad ise oma ravi kokku veidi enam kui 390 000 euroga.

Täielikult Eesti inimeste annetustele toetudes on fondi jaoks olulised tegevuskulud, mida püüame hoida minimaalsel tasemel: et jääks võimalikult palju vahendeid põhitegevuseks – inimeste toetamiseks. 2021. aastal moodustasid vähiravifondi tegevuskulud 4,6 protsenti fondi tuludest. See tähendab, et 95,4 protsenti annetustest jõudis otse abivajajateni nende eest raviarvete tasumise kaudu.

Fondi nõukogu suunise kohaselt peavad fondi tegevuskulud (sh palgakulud, trükikulud, reklaamikulud, kontorikulud jms) mahtuma 8 protsendi piiresse kõikidest tuludest (lõviosa nendest on annetused). Oleme sellest suunisest kinni hoidnud kõikidel aastatel.

Fond tegi patsientidele aasta jooksul kättesaadavaks mitukümmend erinevat vähiravimit, mida inimesed haigekassa vahendusel vajalikul hetkel ei saanud. Nende hulgas Keytruda, Lonsurf, Stivarga, Imbruvica, Venetoclax, Ra223, Perjeta, Sutent, Opdivo, Avastin, Cabometyx, Lynparza, Yervoy, Vectibix, Xalkori, Abraxane, Ibrance, Kisqali, Kadcyla, Inlyta,  jt.

Vähiravifondil Kingitud Elu oli 2021. aastal kaks palgalist täiskohaga töötajat. 

Abitaotluste kriteeriumidele vastavust hindab ja nende üle otsustab fondi nõukogu. Nõukokku kuulub üheksa liiget: onkoloogid dr Peeter Padrik, dr Hele Everaus, dr Kadri Putnik, dr Edward Laane, dr Kristiina Ojamaa ja dr Hannes Jürgens ning samuti Janek Mäggi, Erik Sakkov ja Kristjan Rahu.

Fondil aitavad majanduskulusid minimaalsel tasemel hoida mitmed Eesti ettevõtted, kes toetavad fondi missiooni nii rahaliselt kui ka eri teenustega. 2021. aastal olid meie suuremad koostööpartnerid Utilitas, Ernst & Young, Circle K Eesti, DPD, Grant Thornton, Fifaa, Age McCann, Sviiter, Škoda Laagri, LEADELL Pilv, Powerhouse, EfTEN Capital, Luisa Tõlkebüroo, Europark, Ühisteenused, Stockmann jt.

Vähiravifond Kingitud Elu ei tugine mõnele üksikule kampaaniale, vaid kogub aktiivselt annetusi aasta läbi, tehes koostööd ettevõtete ja asutustega, panustades sotsiaalmeediale ning toetudes oma vabatahtlike võrgustikule, kus tegutseb ligi sada aktiivset inimest üle Eesti. Fond annab annetajatele oma tegevuse kohta aktiivselt tagasisidet, rääkides abivajajate eluvõitlusest ning raporteerides nii võitudest kui ka kaotustest. Vähiravifond on oma olemuselt kui rahvaliikumine, mis ikka ja jälle mobiliseerib inimesi võitluseks ühe või teise konkreetse eestimaalase elu eest.

Kutsume järjepidevalt kõiki Eesti inimesi ja ettevõtteid fondi missiooni panustama püsiannetusega, mille suurus võib olla kas või 1 euro kuus. Vähk on ootamatu ja salakaval haigus. Ükskõik kes võib olla järgmine fondi abivajaja: see võib olla mõni meie lähedastest, sõpradest, kolleegidest. Siis on hea, kui abikäsi vajaliku ravi tarvis on fondi kujul olemas.

2021. aastal mõjutas fondi vabatahtlike tööd jätkunud koroonakriis. Suurematest kontsertidest ja festivalidest, kus meie vabatahtlikud harjumuspäraselt on annetusi kogunud, jäid mitmed ära või lükkusid edasi. Siiski osalesime aasta kokkuvõttes sadadel väga erinevatel üritustel üle Eesti: kontserdid, festivalid, spordivõistlused, messid, laadad, firmapeod jne. Suve suurematest muusikafestivalidest ei jäänud meil ükski vahele. Lisaks üritustele käisid meie vabatahtlikud annetuste korjel aasta ringselt ning regulaarselt kaubanduskeskustes: Stockmannis, Tartu Kaubamajas, Coopi ja Selveri poodides jm. Ürituste ja kaubanduskeskuste kaudu lisandub fondi alla 10 protsendi kõikidest annetustest. Vahetu side Eesti inimestega võimaldab meil aga hoida tihedat emotsionaalset kontakti fondi annetajatega.

Aasta alguses sai vähiravifond esimese suurema päranduse, kui 88.eluaastal meie hulgast lahkunud vanahärra Olgred jättis fondile üle 42 000 euro.

Mais korraldasime annetuste kogumise talgud spetsiaalselt noortele abivajajatele - issidele ja emmedele, kellel kasvavad kodus alaealised lapsed. Suhteliselt noorte inimeste (vanuses 25-45) abitaotlusi saab fond järjest rohkem.

Augustis külastasime koos vabatahtlikega Vilsandi saarel Jaan Tättet ja pidasime meeleolukalt maha vähiravifondi vabatahtlike esimesed suvepäevad, mille korraldamise kulud katsid täies mahus fondi suurtoetajad.

Kohalike volikogude valimisõhtul oktoobris külastasime kõikide suuremate erakondade parteipidusid ning kogusime seal kokku lahked spontaansed annetused.

Detsembris korraldasime Tartu Lõunakeskuses suure heategevusliku kunsti- ja käsitöölaada, kuhu Eesti inimesed annetasid väga palju ilusat kunsti ja käsitööd. Laadaga lisandus fondi üle 5000 euro.

Circle K Eesti on vähiravifondi missiooni toetanud juba mitu aastat. Koos oma klientidega panustas ettevõte 2021. aastal vähiravifondi kümneid tuhandeid eurosid. Kõikides Circle K jaamade kassades saab vähiravifondi toetada annetusega sularahas või ka pangakaardiga.

Maksu- ja tolliamet avas inimestele võimaluse suunata oma enammakstud tulumaks automaatselt heategevuseks. Vähiravifondi lisandus 2020. aasta deklaratsioonide tulemusel ligi 20 000 eurot.

Jätkuvalt uuendasime ja arendasime oma heategevuslikku e-poodi. Alates 2021. aasta algusest töötab fondis osalise (väikese) töökoormusega e-poe mänedžer. .

Eriline rõõm on tõdeda, et haigekassa hakkas ka 2021. aastal rahastama mitut ravimit (või laiendas neile kehtivaid soodustusi), mille ostmiseks pidid inimesed seni toetuma vähiravifondile. See tähendab, et oleme paljudel Eesti inimestel aidanud ületada neile hädavajaliku ravimi mittefinantseerimise kuristiku: mingist hetkest on riik fondilt ravimi rahastamise üle võtnud.

Vaata fondi aruandeid siit
Jaga artiklit:

Viimased uudised

Viljandi Kultuuriakadeemia tudeng korraldab lõputööna kontserdisarja Kingitud Elu toetuseks
11.04.2024
Kingitud Elu on 10 aastaga abistanud üle 2000 inimese ning kogunud üle 23 miljoni euro annetusi  
06.02.2024
Abivajajad jooksevad vähiravifondile tormi: nädalaga lisandus abisaajate hulka 15 inimest, toetused purustavad rekordeid
07.12.2023